ORTODONTİ

Ortodonti (tel tedavisi) nedir?


Ortodonti, alt ve üst çene kapanış bozuklukları ve diş çapraşıklıklarını tedavi eden, iyi bir estetik ve fonksiyon (ısırma, çiğneme gibi) sağlayan bir diş hekimliği dalıdır.


Aşağıdaki tabloda; bir çocuğun 6-8 yaşları civarı ağız içinde tel tedavisine gerek duyulabileneceği, ailenin farkına varması ile erken tedavi sürecinin başlayabileceği sorunlar yer almaktadır (DearDoctor, 2012)Ortodontik bozukluklar tedavi edilmezse nasıl problemler görülebilinir?

Çapraşık dişleri temizlemek zordur. İyi temizlenemeyen dişlerde çürükler, ağız kokusu ve diş eti problemlerine daha sık rastlanır.
Kapanış bozuklukları nedeniyle çene ekleminde ağrı görülebilinir.
Her dişin belli bir yük kaldırma kapasitesi vardır. Çapraşıklık nedeniyle aşırı yük alan diş bir süre sonra sallanmaya başlayarak kaybedilebilinir.


Ortodontik bozukluklar neden oluşur?

a. Genetik faktörler
b. Erken dönemde süt dişi kaybı
c. Çeneye gelen şiddetli travmalar
d. Kötü alışkanlıklar (parmak emme, kalem ısırma vb)
e. Doğumsal anomaliler (dudak-damak yarığı vb)
f. Hatalı fonksiyonlar (ağızdan solunum vb)

Ortodontik bozukluklar nasıl tedavi edilir?


Hafif kuvvetler uygulayarak dişlerin yer değiştirmesini ve gerekli durumlarda çene kemiğinin genişlemesini amaçlayan ortodontik tedavi sabit veya hareketli olabilir.


Sabit tedavi diş yüzeylerine yapıştırılan braketler ve bu braketlerden geçen teller yardımıyla yapılır. Ortodontik tedaviye "tel tedavisi" denilmesinin nedeni budur. Eskiden sadece gri olan braketler ve telin günümüzde çocuklar için çeşitli renkleri ve yetişkinler için estetik olanları mevcuttur.


Hareketli apareyler ise ağızdan çıkarılıp takılabilirler. Çocukluk döneminde tercih edilen bir tedavidir. Çene genişletilmesi, diş çekimi sonrası yer tutucu olarak ve parmak emme vb. kötü alışkanlıkların engellenmesi gibi tedavilerde kullanılır.


Ortodontik tedaviye kaç yaşında başlanmalıdır?


Ortodontik tedavide yaş sınırı yoktur. Fakat yetişkinlerde tedavi süresi çocuklara göre daha uzun sürebilir. Çocuklar sabit apareyler ile tedavi için ağızda sürekli dişlerin tamamının çıkmış olması gerekmektedir.


Ortodontik tedavi ne kadar sürer?


Tedavi süresini belirlemek için mutlaka bir ortodontiste muayene olmak gereklidir. Vakanın zorluğuna göre 8 ayla 2 sene arasında değişmektedir. Bazı durumlarda ise çene kemiğine cerrahi müdahalede bulunmak gerekebilir, bu durumda süre biraz daha uzamaktadır.

Dr.Dt. Müge Tirali Türkkan
Diş Eti Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı
"Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez"