PROTEZ

SABİT PROTEZLER

Sabit protez nedir?


Hastanın takıp çıkaramayacağı protez türüdür.


Kuron kaplama nedir? Hangi durumlarda uygulanır?


Dişin ağız içinde görünen kısmına kuron denir. Çürük vb. nedenlerden dolayı bu görünen kısmın aşırı harabiyetinde, dolgu yapılamayacağı durumlarda kuron kaplamalardan yararlanılır. Bu kaplamalar uygun şekilde hazırlanmış dişe yapıştırılır.


Köprü nedir? Hangi durumlarda uygulanır?


Bir yada daha fazla diş kaybının olduğu durumlarda, boşluğa komşu dişlerden destek alınarak yapılan restorasyonlardır. Köprü yapılabilmesi için boşluğun önünde ve arkasında dişlerinizin olması gerekir. Bu dişlerinize yapılacak hazırlıklar sonucunda köprünüz hazırlanır ve daimi olarak yapıştırılır. Tekrar çıkartılması bir hekim tarafından gerçekleştirilebilinir.


Eksik dişimin yerine neden protez yaptırmalıyım?


Diş kaybından sonra zamanla diğer dişlerde hareketlenmeler görülür. Karşılığı olmayan dişlerin uzaması, dişlerin aralanmaları ve boşluğa komşu dişlerin öne doğru devrilmeleri görülebilinir. Bu durumlar estetik kayıp, yeme bozukluğu, konuşma güçlüğü ve dişeti problemlerine neden olur.


Metal destekli kuron/köprü ne demektir?


Alt yapı olarak metal kullanılan, üzeri porselen kaplı protezlerdir.


Metal desteksiz porselen kuron/köprü ne demektir?


Alt yapı olarak zirkonyum adı verilen beyaz renkli ve dayanıklı bir materyal kullanılan protezlerdir. Işığı geçirdiği ve alt yapısı diş renginde olduğu için çok doğal bir görünümü vardır. Genelde ön dişlerde tercih edilmesinin yanı sıra dayanıklılığı açısından arka dişlerde de rahatlıkla kullanılabilinir.


Bunun yanında altyapısı dahil tamamen porselenden oluşan kuronlar da vardır. Bunlar estetik olarak zirkonyum alt yapılı porselenlere göre daha iyi ancak dayanım bakımından daha zayıftırlar ve kırılmaya dirençleri azdır. Bu sebeple sadece ön grup dişlerde estetik amaçlı tercih edilirler.


Zirkonyum alt yapılı ve tam seramik kuronların, metal destekli kuronlara göre estetik büyük avantajdır ancak doğal olarak maliyetleri daha yüksektir.


Eksik dişlere alternatif tedavi var mıdır?


Günümüzde teknolojinin ilerlemesiyle sabit protezlere alternatif olarak dental implantlar kullanılmaya başlanmıştır. Bu sayede köprü yapımı için ihtiyaç duyulan dayanak dişlere müdahale edilmemektedir. (Bakınız implant tedavisi)

HAREKETLİ PROTEZLER

Hareketli protez nedir? Çeşitleri nelerdir?


Hareketli protezler birden fazla diş eksikliklerinde kullanılan, hastaların kendilerinin çıkartıp takabildikleri protezlerdir.


Birkaç diş eksikliğinde kullanılan proteze parsiyel (bölümlü) protez denir. Köprü yapılabilecek uygun sayıda ve nitelikte diş olmaması durumunda tercih edilir. Hem dişlerden hem de dişetinden destek alır. Kroşeler (teller) veya estetik hassas bağlantılarla dişlere tutunur.

Tüm dişlerin kaybı durumunda yapılan proteze total (tam) protez denir. Sadece dişetinden destek alır.


Tedavi aşaması zor mudur?


Tedaviye hasta için en uygun ve rahat protezin planlanmasıyla başlanır. Planlama sonrasında ölçü alınır. İkinci seansta, prova sırasında hastayla dişlerin şekli, rengi ve protezin rahatlığı hakkında konuşulur. Hasta ve hekim tarafından protezin onaylanması sonucu üçüncü seansta protez hastaya teslim edilir. Gerekli görüldüğü durumlarda prova sayısı arttırılabilinir.


Hareketli protezlere alternatif tedavi var mıdır?


Günümüzde teknolojinin ilerlemesiyle hareketli protezlere alternatif olarak dental implantlar kullanılmaya başlanmıştır. (Bakınız implant tedavisi)

MSc. Dt. Ali Mert Türkkan
Diş Hastalıkları ve Tedavisi Bilim Uzmanı
"Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez"