ENDODONTİ


Kanal tedavisi nedir?


Dişin en iç tabakası olan ve çürük, bakteri ya da darbe sebebiyle zarar gören sinirlerin yerine, bunu taklit edebilecek bir materyal konularak yapılan tedavidir.


Hangi durumlarda yapılması gerekir?


  •     Dişte meydana gelen çürüğün sinirlere ulaştığı durumlarda,
  •     Dişe gelen sert bir travma sonrasında dişte renk değişikliği oluştuysa,
  •     Bakterilerin diş kökünün ucuna kadar ilerleyebilmesi durumunda, dişin en iç tabakası olan sinirlerin iltihaplanması sonucunda kanal tedavisi yapılması gerekir.Kanal tedavisi zor mudur? Ağrı hissedilir mi?


Kanal tedavisi genel olarak ağrısız bir işlemdir. Tedavi sırasında olmasa da, tedavi sonrasında (genellikle ilk seans sonrasında) hasta nadiren de olsa ağrı hissedebilmektedir.


Hasta için en büyük zorluğu tedavinin uzun sürebilmesidir. Genel olarak canlı dişler için tek seans, cansız dişler için iki seans sürse de, şiddetli enfeksiyonun görüldüğü durumlarda seans sayısı artabilmektedir.


Kanal tedavisi yapılmazsa ne olur?


Kanal tedavisi yapılmazsa, çoğu zaman meydana gelen şiddetli enfenksiyonlar, kök ucunda erimeye (rezorpsiyon) yol açabilmektedir. Bunun yanında enfeksiyon, yaptığı basınç ile bireyde çok ciddi ağrılara neden olabilmektedir. Ayrıca yine vücudun bu bölümünden başlayıp gelişen ciddi bir enfeksiyon baş bölgesindeki önemli anatomik boşluklara yayılırsa, vücudun sağlık bütünlüğü için ciddi problemler doğurabilmektedir.


Kanal tedavisi yapılmış bir dişin ömrü ne kadardır?


Bu sorunun kesin bir cevabı olmamakla birlikte verilebilecek en iyi cevap, "ağızdaki bir dişin hemen kaybedilmemesini gerektirecek kadar uzun" olabilir.


Kanal tedavisi sonrası dişin görünen kısmı nasıl tedavi edilir?


Bunun için dolgu, porselen kron, fiber post, metal post ya da inley-onley yapımı gibi değişik tedavi işlemleri uygulanabilir.


MSc. Dt. Ali Mert Türkkan
Diş Hastalıkları ve Tedavisi Bilim Uzmanı
"Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez"