PEDONDONTİ


Pedodonti Nedir? 


Doğumdan ergenlik çağının sonuna kadar olan dönemi kapsayan , çocukların ağız ve diş sağlığını inceleyen diş hekimliği dalıdır.


Çocukları ne sıklıkla diş hekimine getirmek gerekir?


Çocukluk dönemi diş çürükleri açısından riskli bir dönemdir. Hem çocukların çikolata ve şekere olan düşkünlükleri, hem de diş fırçalama konusundaki üşengeçlikleri yüzünden sıklıkla diş çürükleriyle karşılaşılabilinir. Ebeveynlerin sıkı takibi yanında 6 ayda bir diş hekiminin kontrolü gereklidir.


Çocukların diş çürükleri neden daha hızlı ilerler?


Hem süt dişlerinin hem de yeni sürmüş dişlerin pulpası (dişin içindeki damar-sinir paketi) daha geniş, dentin (pulpayı saran dişin iç kısmı) ve minesi (dişin en dışındaki koruyucu tabaka) daha incedir. Ayrıca bu dişlerin organik yapıları daha fazladır. Bakteriler kolaylıkla mine ve dentini geçip pulpaya ulaşabilir ve dişin iltihaplanmasına neden olarak erken dönem diş kaybına neden olabilirler.

Çocuk hastada ilk muayene ne zaman olmalıdır?

Süt dişlerinin sürmesini takiben sorun çıkması beklenmeden diş hekimi kontrolüne gelmek gerekmektedir. Sorunların erken zamanda teşhis edilmesi, çözümleri de kolaylaştıracak, böylece çocukların küçük yaşlarda büyük problemler yaşamasını engelleyecektir. Ayrıca kontroller sırasında hekimine alışan çocuğun ileride tedaviyi kabullenmesi daha kolay olacaktır.


Çocuklarda diş çürüklerini önleyici tedaviler var mıdır?

Flor uygulaması: Özellikle çürüğe yatkınlığı olan çocuklarda tercih edilen bir tedavidir. Çürük oluşum riskine göre belirlenen periyotlarda dişlere yüksek oranlı florür uygulanır. İşlem çocuklar için sıkıntı yaratmayacak kadar kolaydır ve tedavi süresi 4 dakikadır.

Fissür örtücüler: Azı dişlerinin çiğneyici yüzeylerindeki "fissür" adı verilen girinti ve çıkıntılar yemek artıklarının, bakterilerin yerleşmesi için uygun bölgelerdir. Çocukluk döneminde daha da derin olan bu olukların temizlenmesi zordur. Genellikle çürükler bu oluklarda başlar. Fissür örtücüler bu olukları kapatarak, çiğneme yüzeyinden başlayan çürük oluşumlarını büyük oranda azaltmaktadır.


Süt dişlerinin ağızda tutulmasının önemi nedir?


Daimi dişlerin düzgün çıkabilmesi, dişlerde çapraşıklık oluşmaması için süt dişleri alttan gelen dişlere rehberlik yaparlar. Doğal yer tutucu vazifesi görür. Süt dişlerinin erken kaybı sonucu daimi dişler ön bölgeye doğru yer değiştirerek çıkarlar. Bu durum ön bölgedeki dişlerin sıralarının bozulmasına yol açar ve ortodontik tedavi (tel tedavisi) gereksinimi arttırır.


Çocuklarda diş fırçalama ne zaman başlatılmalıdır?


İlk dişlerin sürmesini takiben (6-8 aylık) beslenme sonrası ve özellikle gece yatmadan önce ıslatılmış bir tülbent veya gazlı bezle dişler silinmelidir. Azı dişlerinin sürmesiyle beraber dişler fırçalanmaya başlanmalıdır. 3 yaşına kadar diş macunu kullanılması önerilmemektedir. Çocukların kullanacağı diş fırçaları kendi yaşlarına uygun küçüklükte ve yumuşak kıl yapısına sahip olmalıdır.


Çocukların diş sürme zamanları nelerdir?

Süt dişlerinin sürme zamanları

Sürekli dişlerin sürme zamanları

Dr.Dt. Müge Tirali Türkkan
Diş Eti Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı
"Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez"